درمان بیماریهای مقعدی

درمان بیماریهای مقعدی

هموروئید یا سرطان/اگر نمی دانید حتما بخوانید

ديدن خون هنگام دفع مي‌تواند هر كسي را نگران كند و اگر اين خونريزي با درد، سوزش يا حتي دشواري در نشستن همراه شود، حتي نگران‌كننده‌تر هم به‌نظر مي‌رسد. هموروئيد يا بواسير يكي از آزاردهنده‌ترين و شايع‌ترين بيماري‌هاي نشيمنگاه محسوب مي‌شود، طوري كه حدود نيمي از افراد تا 50سالگي حداقل يك‌بار عوارض آن را تجربه مي‌كنند. در اين بيماري، عروق انتهايي مقعد و روده بزرگ متورم شده و باعث درد، خارش و گاهي خونريزي مي‌شود. 

اگرچه هموروئيد مي‌تواند دردناك باشد اما معمولا خطرناك نيست. با اين حال بسياري از مبتلايان با عود علائم‌شان پس از درمان نگران مي‌شوند كه مبادا هموروئيدشان تبديل به سرطان مقعد يا روده بزرگ شده باشد. اما آيا واقعا چنين خطري وجود دارد؟! دكتر امير كشوري، جراح كولون و ركتوم و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران شما را در اين زمينه راهنمايي مي‌كند. 

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از  مجله سیب سبز: ديدن خون هنگام دفع مي‌تواند هر كسي را نگران كند و اگر اين خونريزي با درد، سوزش يا حتي دشواري در نشستن همراه شود، حتي نگران‌كننده‌تر هم به‌نظر مي‌رسد. هموروئيد يا بواسير يكي از آزاردهنده‌ترين و شايع‌ترين بيماري‌هاي نشيمنگاه محسوب مي‌شود، طوري كه حدود نيمي از افراد تا 50سالگي حداقل يك‌بار عوارض آن را تجربه مي‌كنند. در اين بيماري، عروق انتهايي مقعد و روده بزرگ متورم شده و باعث درد، خارش و گاهي خونريزي مي‌شود. 

اگرچه هموروئيد مي‌تواند دردناك باشد اما معمولا خطرناك نيست. با اين حال بسياري از مبتلايان با عود علائم‌شان پس از درمان نگران مي‌شوند كه مبادا هموروئيدشان تبديل به سرطان مقعد يا روده بزرگ شده باشد. اما آيا واقعا چنين خطري وجود دارد؟! دكتر امير كشوري، جراح كولون و ركتوم و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران شما را در اين زمينه راهنمايي مي‌كند. 

هموروئید یا سرطان/اگر نمی دانید حتما بخوانید

همه انسان‌ها هموروئيد دارند!

هموروئيد به شبكه‌هاي وريدي انتهاي دستگاه گوارش اطلاق مي‌شود. جالب است بدانيد كه همه انسان‌ها داراي هموروئيد هستند و وجود آن غيرطبيعي نيست. اين شبكه‌هاي وريدي هنگام اجابت مزاج مثل يك بالشتك پرخون مي‌شوند و به خروج مدفوع از روده كمك مي‌كنند. البته هموروئيد خود به دو نوع داخلي و خارجي تقسيم مي‌شود كه به يكديگر مرتبط هستند و هر دو به دفع راحت‌تر كمك مي‌كنند. هموروئيدهاي خارجي اگر دچار بيماري شوند از بيرون بدن قابل مشاهده هستند اما هموروئيدهاي داخلي از بيرون قابل مشاهده نيستند. بيماري هموروئيد در حقيقت همان واريسي شدن شبكه‌هاي وريدي است. دقيقا مثل وريدهاي پا، شبكه‌هاي وريدي انتهاي دستگاه گوارش نيز ممكن است متورم و واريسي شوند. 

فقط 10درصد افراد جراحي لازم دارند

در حال حاضر آماري از شيوع هموروئيد در ايران وجود ندارد، با اين حال جزء بيماري‌هاي شايع كشور محسوب مي‌شود. البته اين بيماري در جوامع غربي شايع‌تر است زيرا يبوست در اين كشورها بيشتر ديده مي‌شود. براي مثال در ايالات‌متحده حدود 10ميليون نفر به بيماري هموروئيد مبتلا هستند كه 10درصد از آنها به جراحي نياز پيدا مي‌كنند و 90درصد ديگر با درمان‌هاي غيرجراحي بهبود پيدا مي‌كنند. مردم معمولا تمامي مشكلات اطراف مقعد را هموروئيد فرض مي‌كنند؛ براي مثال ممكن است فيستول، شقاق، جوش و هر برجستگي ديگر را هموروئيد تلقي كنند. درحالي كه هر يك از اين مشكلات با بيماري هموروئيد متفاوت هستند. 

يبوست؛ مقصر اصلي!

شايع‌ترين علت بيماري هموروئيد (در 95درصد از موارد) يبوست است. با اين حال بعضي افراد نيز بر اثر اسهال و دفعات مكرر اجابت مزاج به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. گروهي از بيماران هم ممكن است هيچ سابقه‌اي از يبوست نداشته باشند اما دچار مشكلات هموروئيد شوند. علاوه بر اين‌ها، هموروئيد در بعضي بيماري‌هاي پيشرفته كبدي هم ممكن است ديده شود. خوشبختانه كساني كه براثر يبوست دچار بيماري هموروئيد مي‌شوند اغلب مي‌توانند با اصلاح تغذيه و سبك زندگي خود بيماري‌شان را رفع كنند. كساني هم كه يبوست‌شان با تغيير رژيم غذايي بهبود پيدا نمي‌كند، .  در مي‌توانند از ملين‌هاي ساده استفاده كنند. 

دستشويي رفتن را عقب نيندازيد!

مهم‌ترين عامل در ايجاد يبوست، تغذيه نامناسب و كمبود مصرف آب، ميوه‌ها و سبزيجات است. كمبود فعاليت بدني، زندگي صنعتي و عدم رعايت فيزيولوژي دستگاه گوارش نيز از عوامل يبوست محسوب مي‌شوند. درواقع روده‌ها هنگام صبح بلافاصله با بيداري شروع به فعاليت مي‌كنند و مواد دفعي را به سمت پايين حركت مي‌دهند. بنابراين تقريبا يك ربع بعد از بيدار شدن احساس دفع ايجاد مي‌شود. خوردن صبحانه نيز به ايجاد حس دفع كمك مي‌كند. اما اگر فرد به اين احساس توجهي نكند و اجابت مزاج را به تعويق بيندازد، عملكرد دستگاه گوارش مختل مي‌شود و به‌تدريج شبكه‌هاي وريدي انتهاي روده متورم و واريسي مي‌شوند. 

بارداري هم باعث هموروئيد مي‌شود؟

بارداري و زايمان از آنجايي كه باعث افزايش يبوست و فشار داخل شكمي مي‌شوند، از عوامل مستعد كننده براي بيماري هموروئيد به‌حساب مي‌آيند. چاقي و اضافه‌وزن نيز به‌دليل ايجاد يبوست مي‌تواند فرد را مستعد بيماري هموروئيد كند. با اين حال تاثير آن ثابت شده نيست و نمي‌توان گفت كه تمام افراد چاق دچار اين بيماري خواهند شد. تاثير نشستن‌ها و ايستادن‌هاي طولاني‌مدت بر ايجاد هموروئيد نيز ثابت شده نيست. 

اگر خونريزي يا درد داريد... 

يكي از علائم مهم بيماري هموروئيد خونريزي است. البته خونريزي بيشتر مربوط به هموروئيدهاي داخلي مي‌شود. اين هموروئيدها معمولا بدون درد هستند مگر اينكه آن‌قدر بزرگ شوند كه بيرون بزنند و گير كنند و ديگر به داخل بر نگردند. اما درمقابل، هموروئيدهاي خارجي، به‌خصوص اگر خون در آنها لخته شود اغلب دردناك هستند كه در اين صورت هموروئيد ترومبوزه ناميده مي‌شوند. 

هموروئيد درجات مختلفي دارد

هموروئيد داخلي بسته به علائمي كه ايجاد مي‌كند به درجات مختلفي تقسيم‌بندي مي‌شود. هموروئيد درجه یک معمولا فقط خونريزي دارد و بدون درد است. هموروئيد درجه 2 ممكن است خونريزي ايجاد نكند اما با اجابت مزاج از مقعد بيرون مي‌زند و بعد از اتمام دفع دوباره خود به خود به داخل برمي‌گردد. هموروئيد درجه 3 خود به خود به داخل بر نمي‌گردد و فرد مجبور مي‌شود با فشار دست آن را سرجايش برگرداند. هموروئيد درجه 4 نيز از همه شديدتر است و حتي با فشار دست به داخل بر نمي‌گردد. 

فوق تخصص گوارش يا جراح، به كدام مراجعه كنيم؟!

تصميم‌گيري درمورد درمان به نوع هموروئيد، علائم و شرايط بيمار بستگي دارد. براي هموروئيدهاي درجه یک و 2 معمولا جراحي توصيه نمي‌شود. اما اگر هموروئيد بيرون بزند و بيمار مجبور شود آن را با دست جا بيندازد معمولا جراحي لازم مي‌شود زيرا واقعا زندگي فرد را مختل مي‌كند. خيلي اوقات افراد سوال مي‌كنند كه براي درمان هموروئيد بايد به چه متخصصي مراجعه كنند. در پاسخ مي‌توان گفت كه جراحان معمولا در درمان هموروئيد تجربه بيشتري دارند و با آناتومي آن كاملا آشنا هستند.  برای اینکه روش های مختلف درمان بواسیر با بدانید بهتر است به معرفی بهترین روش درمان بواسیر, مزایا و هزینه درمان قطعی بواسیر یا هموروئید با لیزر جم لیزر مراجعه کنید. برای بواسیر درمان های زیادی ذکر شده است.

بعد از جراحان نيز فوق‌تخصص‌هاي گوارش مي‌توانند به بهترين نحو درمان اين بيماري را پيگيري كنند. البته يك پزشك عمومي هم بايد به‌خوبي با هموروئيد آشنا باشد و بيمار را راهنمايي كند، بنابراين لازم نيست كه حتما از ابتدا به متخصص يا فوق‌تخصص مراجعه كنيد، بلكه مي‌توانيد اول از همه نزد پزشك عمومي برويد و معاينه شويد، سپس درصورتي كه با مصرف ملين و تغيير سبك زندگي بهبود پيدا نكرديد، مي‌توانيد به متخصص مراجعه كنيد. 

هموروئید یا سرطان/اگر نمی دانید حتما بخوانید

ليزر به پاي جراحي نمي‌رسد!

ليزر جزو درمان‌هاي اول هموروئيد نيست و رقيب جراحي محسوب نمي‌شود؛ براي مثال اگر 10راه درمان وجود داشته باشد ليزر آخرين آنهاست. اما مردم ايران خيلي نسبت به آن اشتياق نشان مي‌دهند زيرا فكر مي‌كنند ليزر يك شيوه درماني بدون درد است و مشكل‌شان خيلي راحت با آن رفع مي‌شود. اين تصور غلط در بسياري از موارد باعث مي‌شود تصميم صحيح درمورد درمان هموروئيد گرفته نشود. براي مثال ممكن است بيمار فقط با مصرف ملين بهبود پيدا كند اما ترجيح مي‌دهد با ليزر درمان شود. 

اين كار نه‌تنها ممكن است باعث ايجاد عوارض ليزر در محل شود و مشكلات جديدي را به‌وجود آورد، بلكه هزينه زيادي را نيز به بيمار تحميل مي‌كند، بنابراين توصيه مي‌شود هميشه انتخاب درمان را برعهده پزشك بگذاريد. علاوه بر اينها، ليزر فقط تاحدودي شبكه‌هاي وريدي را مي‌سوزاند و آنها را از بين نمي‌برد. درواقع اگر هم فرد درمان شود اما سبك زندگي خود را تغيير ندهد و دوباره دچار يبوست شود، علائم هموروئيدش عود خواهد كرد. 

درمان بي‌دردسر با حلقه‌كشي!

يكي ديگر از درمان‌هاي بيماري هموروئيد استفاده از رابر‌ باند يا همان حلقه‌كشي است. در اين روش حلقه‌اي كشي دور برجستگي هموروئيد انداخته مي‌شود و هموروئيد به‌تدريج كوچك مي‌شود. اين حلقه پس از مدتي خودبه‌خود مي‌افتد و حدود 6ماه تا یک سال بعد درصورت عود علائم هموروئيد بايد دوباره جايگزين شود. با اين حال يك روش درماني بدون درد و كم‌هزينه محسوب مي‌شود. همچنين در مطب يا درمانگاه قابل انجام است و نياز به بستري ندارد. البته اين روش بيشتر براي هموروئيدهاي درجه یک و 2 مناسب است. 

كمترين ميزان عود با جراحي

جراحي هموروئيد انواع مختلفي دارد؛ براي مثال در بعضي موارد هموروئيد برداشته و جاي آن باز گذاشته مي‌شود. گاهي نيز هموروئيد را خارج مي‌كنند و جاي آن را بخيه مي‌زنند يا اينكه آن را با دستگاه استاپلر (وسيله‌اي منگنه مانند) جراحي مي‌كنند. البته جراحي با استاپلر بيشتر براي هموروئيدهاي درجه 2 تا 3 مناسب است و براي هموروئيد درجه 4 توصيه نمي‌شود. 

جراحي‌هاي هموروئيد با بي‌حسي موضعي، بي‌حسي از كمر و بيهوشي عمومي قابل انجام هستند اما بهتر است در اتاق عمل بيمارستان با بيهوشي عمومي يا بي‌حسي از كمر انجام شوند؛ به اين ترتيب بيمار راحت‌تر خواهد بود. انتخاب بين بيهوشي و بي‌حسي از كمر نيز با متخصص بيهوشي است و براساس شرايط بيمار صورت مي‌گيرد. لازم به ذكر است كه روش جراحي نسبت به ساير درمان‌هاي هموروئيد با احتمال عود كمتري همراه است. 

تنها ترین عیبی که روش درمان بواسیر با لیزر دارد, این است که اگر حجم بواسیر های ایجاد شده در ناحیه مقعد بیش از اندازه بزرگ و دامنه پخش آنها نیز گسترده تر باشد, ممکن است نتوان با لیزر ناحیه بواسیر زده را به خوبی مدیریت کرد. به غیر از این مورد عیب دیگری برای درمان بواسیر با لیزر بیان نشده است.

نمونه دستگاه درمان بواسیر با لیزر

آیا بواسیر بعد از لیزر درمانی بر می گردد؟

در درمان سنتی بواسیر احتمال برگشت بیماری یک درصد است و در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد. اما در روش درمان بواسیر با لیزر این مقدار ناچیز نیز به صفر می رسد و تاکنون هیچ مورد برگشت بواسیر در بیماران مشاهده نشده است. با درمان لیزر بواسیر دیگر نیازی به درمان دوباره نیز نخواهید داشت.

ركتوسكوپي؛ بهترين راه تشخيص هموروئيد

بهترين راه براي تشخيص بيماري هموروئيد، ركتوسكوپي است. در اين روش يك ميله 8 تا 9 سانتي‌متري انعطاف‌پذير و مجهز به دوربين از طريق مقعد وارد روده بزرگ مي‌شود و بخش انتهايي آن را مورد بررسي قرار مي‌دهد. ركتوسكوپي نيازي به بيهوشي ندارد و در مطب يا درمانگاه قابل انجام است. اما با كولونوسكوپي نمي‌توان به‌خوبي هموروئيد را بررسي كرد زيرا اين روش بيشتر نواحي بالايي روده بزرگ را نشان مي‌دهد. 

جراحي به دردش مي‌ارزد!

جراحي هموروئيد در تصور مردم يك عمل پردرد است چون در ناحيه‌اي از بدن انجام مي‌شود كه نمي‌توان به آن استراحت داد. به‌عبارتي اجابت مزاج بعد از جراحي نيز بايد انجام شود. علاوه بر اين، مدفوع خود يك عامل عفوني است و پر از ميكروب است. بنابراين احتمال عفونت كردن زخم و دردناك شدن اين ناحيه بالاست. اما بيماراني كه به جراحي احتياج دارند نبايد به‌خاطر درد از آن اجتناب كرده و خود را از مزيت آن محروم کنند. به هر حال براي كاهش درد راهكارهاي مختلفي وجود دارد و پزشك مي‌تواند بيمار را در اين زمينه راهنمايي كند. 

هموروئيد با قرص كوچك نمي‌شود!

افراد مبتلا به بيماري هموروئيد اول از همه بايد سبك زندگي‌شان را اصلاح كنند. به اين ترتيب كه آب زياد بنوشند، مصرف فيبر، سبزي و ميوه را افزايش دهند و فعاليت بدني منظم داشته باشند. متاسفانه گاهي اوقات تبليغاتي در اين زمينه ديده مي‌شود مبني بر اينكه با مصرف قرص يا كپسول‌هاي خوراكي مي‌توان هموروئيد را درمان كرد، درصورتي كه اين روش‌ها قطعي نيستند و هيچ قرصي وجود ندارد كه بتواند هموروئيد را كوچك كند. 

درواقع شركت‌هاي توليدكننده اين داروها مدعي هستند كه با اين روش مي‌توانند شبكه‌هاي وريدي را كوچك كنند اما تجربه‌هاي علمي زيادي در اين مورد وجود ندارد، بنابراين بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارويي با پزشك خود مشورت كنيد بلكه بتوانيد فقط با مصرف يك ملين ساده مشكل خود را برطرف کنید. همچنين فردي كه كانديدای جراحي است به هيچ‌عنوان نبايد اين روش‌ها را جايگزين جراحي كند. پمادها و شياف‌هاي مخصوص هموروئيد نيز با ايجاد چربي و رطوبت در ناحيه باعث مي‌شوند دفع مدفوع راحت‌تر انجام شود. همچنين ورم و درد ناحيه را مقداري كاهش مي‌دهند، اما به‌غير از اين موارد، امتياز ديگري ندارند. 

درمان با سوزاندن هموروئيد!

اسكلروتراپي از ديگر روش‌هاي درماني هموروئيد است كه طي آن ماده‌اي سوزاننده از طريق سرنگ به داخل شبكه وريدي تزريق مي‌شود. اين روش بيشتر براي هموروئيد‌هاي درجه یک و 2 مناسب است و به‌صورت سرپايي در مطب يا درمانگاه انجام مي‌شود. البته احتمال تكرار آن بيشتر از حلقه‌كشي است، بنابراين حلقه‌كشي از اسكلروتراپي گزينه بهتري است. سوزاندن وريد با استفاده از دستگاه كوتر و جريان الكتريسيته نيز قابل انجام است و اگر به‌طور صحيح انجام شود از ليزر نتيجه بهتري خواهد داشت. 

گرما يا سرما؛ كدام‌شان درد هموروئيد را كم مي‌كند؟

استفاده از آب گرم به اجابت مزاج كمك مي‌كند و باعث مي‌شود ناحيه مقعد يك مقدار مرطوب شود و درد آن كاهش پيدا كند، بنابراين هم قبل و هم بعد از جراحي مي‌توان از آن بهره برد اما جزو درمان‌هاي مستقيم هموروئيد محسوب نمي‌شود. بعضي افراد هم با استفاده از كيسه يخ احساس بهتري پيدا مي‌كنند. با اين حال تاثير گرما در مقالات علمي بيشتر ذكر شده است. البته آب نبايد خيلي داغ باشد و دماي حدود 40درجه مناسب است. 

مدت نشستن در آب نيز نبايد خيلي طولاني باشد، در غير اين صورت تورم شبكه‌هاي وريدي افزايش پيدا مي‌كند. معمولا به بيماران توصيه مي‌شود روزي یک تا دو بار براي 10 تا حداكثر 15دقيقه در آب گرم بنشينند. بالشتك‌هاي مخصوص هموروئيد نيز بيشتر بعد از عمل كاربرد دارند چون باعث مي‌شوند موقع نشستن به اسكار جراحي فشار وارد نشود و درد كاهش يابد اما خود به تنهايي به بهبود هموروئيد كمكي نمي‌كنند.  برای اینکه در این باره بیشتر بدانید به پروفایل من مراجعه کنید.

سرطان را با هموروئيد اشتباه نگيريد

هموروئيد سرطاني نمي‌شود اما سرطان‌هايي هستند كه با هموروئيد اشتباه گرفته مي‌شوند، به عبارتي بيمار فكر مي‌كند هموروئيد دارد بنابراين آن را جدي نمي‌گيرد و به پزشك مراجعه نمي‌كند؛ در صورتي كه اين توده سرطان است و از آن خبر ندارد. بنابراين هر زمان كه دچار خونريزي از مقعد مي‌شويد يا توده‌اي در آن ناحيه لمس مي‌كنيد حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد و معاينه شويد تا احتمال سرطان رد شود. پس نمي‌توانيم بگوييم هموروئيد سرطاني مي‌شود بلكه اين سرطان است كه مي‌تواند خود را به شكل هموروئيد نشان دهد. 

بدن‌تان به ملين‌ها عادت كرده است؟

گاهي اوقات افراد با مصرف ملين‌ها بعد از مدتي ديگر به آنها جواب نمي‌دهند و دوباه دچار يبوست مي‌شوند. اين افراد همچنين افراد دیگر كه از يبوست رنج مي‌برند حتما بايد همزمان با مصرف ملين‌ها، سبك زندگي خود را تغيير دهند. البته همه ملين‌ها عادت‌آور نيستند و فقط بعضي جوشاندني‌ها و داروها مثل قرص بيزاكوديل و سنا بر اعصاب روده تاثير مي‌گذارند و باعث مي‌شوند روده به آنها عادت كند. 

اما ملين‌هايي كه فقط مدفوع را شل مي‌كنند مثل شير منيزيم و شربت لاكتولوز يا بعضي داروهاي گياهي مثل موسيليوم و پسيليوم (گياه اسفرزه) كه فقط حجم مدفوع را زياد مي‌كنند، خيلي عادت‌آور نيستند. علاوه بر اينها، توصيه مي‌شود هميشه از يك نوع ملين استفاده نكنيد؛ براي مثال يك هفته از شير منيزيم، هفته بعد از شربت لاكتولوز، يك هفته از موسيليوم و... استفاده كنيد تا دچار عوارض دارويي نشويد. در كل بايد بدانيد كه بهترين ملين، آب است. هرچه بيشتر آب بنوشيد كمتر دچار يبوست خواهيد شد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 بهمن 1397ساعت 21:03 توسط مینا  | 

چه زمانی بیمار بواسیر را باید جراحی کرد؟

اگر بخشی از عضله های مقعدی بیرون بیاید و درد زیادی را متوجه بیمار کند، بواسیر به مرحله حاد رسیده و در این مرحله نیاز به عمل جراحی برای درمان بواسیر است. در این مرحله دیگر روشهای درمانی خانگی و گیاهی نمی توانند درد بواسیر را کمتر کنند باید با روش های جراحی جلوی بواسیر گرفته شود. پس زمانی که بواسیر بزرگ و اذیت کننده شده و با خونریزی های زیاد همراه است بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و نسبت به درمان خود اقدام کنید. راه درمان برای درمان انواع بواسیرها در خدمت شماست و با روشهای مختلفی برواسیر شما را درمان می کند.

اگر بخشی از عضله های مقعدی بیرون بیاید و درد زیادی را متوجه بیمار کند، بواسیر به مرحله حاد رسیده و در این مرحله نیاز به عمل جراحی برای درمان بواسیر است. در این مرحله دیگر روشهای درمانی خانگی و گیاهی نمی توانند درد بواسیر را کمتر کنند باید با روش های جراحی جلوی بواسیر گرفته شود. پس زمانی که بواسیر بزرگ و اذیت کننده شده و با خونریزی های زیاد همراه است بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و نسبت به درمان خود اقدام کنید. راه درمان برای درمان انواع بواسیرها در خدمت شماست و با روشهای مختلفی برواسیر شما را درمان می کند.

 

عمل جراحی بواسیرهزینه جراحی بواسیر, عمل جراخی بواسیر چگونه است,عوارض جراحی بواسیر یا هموروئید همه این ها را اینجا با هم بررسی می کنیم. عمل جراحی بواسیر راهی مطمئن و تمام کننده برای خلاص شدن از درد و ناراحتی بواسیر است. در برخی افراد، دیگر روش های رعایت یک رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی و استفاده از داروهای بدون نسخه، برای درمان بواسیر کافی نیستند. بواسیر و هموروئید آنها به مرحله ای رسیده که دیگر با این روش ها التیام نمی یابد و نیاز به روش های پزشکی دارند.

روش های پزشکی زیادی برای کاهش و حذف بواسیر وجود دارند، مثلا می توان با استفاده از لیزر در مطب پزشک، بواسیر را درمان است. اگر چه این روش درمانی با آسیب و عوارض کمتری همراه است، اما بهترین راه برای درمان درازمدت بواسیر، استفاده از روش جراحی است. عمل جراحی بواسیر به ویژه در مواقعی که بواسیر بزرگ تر و دردناک تر شده و با خونریزی همراه است می تواند راهکار مطمئن و موثری باشد.

عمل جراحی بواسیر در اکثر اوقات زمانبر است. در این مدت که برای جراحی بواسیر آماده می شوید یاز نیاز است که رژیم غذایی فیبردار خودتان را ادامه دهید و تا می توانید جلوی یبوست خودتان را بگیرید و برای اینکه عوارض جدیدی از بواسیر در شما ایجاد نشود، مراقبت های لازم را انجام دهید. برای اینکه از این مراقبت های مناسب قبل از عمل جراحی آگاه شوید با پزشک تان صحبت کنید و از وی بخواهید این مراقبت ها را برای شما توضیح دهد.

عمل جراحی بواسیر

واع بواسیرها معمولا به صورت خود به خود و بدون نیاز به درمان خاصی بعد از گذشت یک الی دو هفته درمان می شوند. اما اگر در این مدت درمان نشدند و علائم بواسیر در فرد ادامه داشت تحت نظر پزشک متخصص نیاز به جراحیبواسیر دارند. دقت کنید که در هر درمانی اعم از درمان دارویی یا درمان جراحی احتمال برگشت بیماری بواسیر وجود دارد، مگر اینکه در سبک زندگی و رژیم غذایی خود تغییراتی بدهید. ورزش منظم را از یاد نبرید و اگر وزن تان زیاد است سعی کنید آن را کم کنید و به اجابت مزاج منظم را در برنامه خود قرار دهید.

 

روش های جراحی بواسیر

جراحی و برش بواسیر: اگر بواسیر به حالت مزمنی رسیده باشد از این روش استفاده می کنند و بهترین روش برای درمان بواسیر این روش است. بعد از عمل، بیمار درد زیادی را تحمل می کند و بهبودی کامل معمولا ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. این روش برای بیمارانی توصیه می شود که دارای بواسیر خارجی هستند و لخته خونی در آنها در مدت ۱ الی ۳ روز ایجاد می شود.

روش داپلر: این روش تهاجمی است و با کمک داپلر فراصوتی ناحیه ریزش درونی خون سرخرگی را تعیین می کند و آنها را به هم وصل کرده و بافت پرولابه شده را بخیه می زند و آن را به حالت طبیعی برمی گرداند. احتمال عوراض و عودبواسیر در این روش نسبت به روش هموروئیدکتومی کمتر است.

روش هموروئیدکتومی: در این روش ناحیه بواسیر برش داده می شود و اجازه می دهد تا بقیه بافت بواسیر به حالت طبیعی خود برگردد. این روش درد کمی دارد و به نسبت روش برش بواسیر زودتر التیام می یابد ولی احتمال عود علائم بواسیر بیشتر است و برای بیمارانی که به بواسیر درجه ۲ یا ۳ مبتلا هستند توصیه می گردد.

بعد از جراحی ۱ تا ۲ روز باید بستری باشید و حداقل ده روز باید محل جراحی را هر روز به مدت سه الی چهار مرتبه و هر دفعه به مدت ۱۵ دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این کار را باید بعد از هر دفعه دفع مدفوع انجام دهید. بعد از یک تا دو روز بعد از عمل نیز می توانید حمام کنید.

بعد از جراحی بواسیر محل عمل با بخیه دوخته می شود که نخ بخیه جذب پذیر است و نیازی به بیرون آوردن آن نمی باشد. پزشک شما برای تسکین درد تان مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کند. توجه کنید که بدون تجویز پزشک دارویی مصرف نکنید. در صورتی که بعد از عمل جراحی هر یک از علائم بواسیر مانند: درد شدید، خونریزی، تب و عرق کردن را در خودتان مشاهده کردید هر چه زودتر با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:58 توسط مینا  | 

درمان خانگی بواسیر

درمان خانگی بواسیر

اولین کار برای درمان خانگی بواسیر این است که ناحیه موردنظر را کاملا تمیز کنید. هر چند که تمیز کردن مقعد کمی با درد همراه است ولی می توانید به آهستگی محل را با یک لیف حمام نرم، آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید. برای درمان خانگی بواسیر همچنین می توانید از کرم هیدروکورتیزون، آرام کننده های موضعی مثل لیدوکایین یا بنزوکائین نیز برای این کار استفاده کنید.

درمان خانگی بواسیر

اولین کار برای درمان خانگی بواسیر این است که ناحیه موردنظر را کاملا تمیز کنید. هر چند که تمیز کردن مقعد کمی با درد همراه است ولی می توانید به آهستگی محل را با یک لیف حمام نرم، آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید. برای درمان خانگی بواسیر همچنین می توانید از کرم هیدروکورتیزون، آرام کننده های موضعی مثل لیدوکایین یا بنزوکائین نیز برای این کار استفاده کنید.

 

آلوئه ورا روان کننده و مسکن خوبی برای درمان خانگی بواسیر است شما می توانید ژل آلوئه ورا از داروخانه تهیه کنید و در ناحیه مورد نظر بمالید. سرکه سفید و یا سرکه سیب نیز می تواند به آرام کردن خارش، سوزش و التهاب کمک کند یک توپ پنبه با سرکه خیس کنید و به محل موردنظر بمالید.

نوشیدن مداوم آب می تواند مدفوع شما را نرم کند و فشار در موقع دفع را کم کند، موقعی که شما حدس می زنید که به بواسیر مبتلا شده اید، نوشیدن آب خود را به ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز افزایش دهید.

فیبر یکی دیگر از نرم کننده های مدفوع خیلی خوب است، شما می توانید آن را با خوردن غذاهای با فیبر بالا یا با کمک یک مکمل فیبر و یا هر دو به رژیم غذایی خود بیفزایید.

حبوبات بیشتر، غلات سبوس دار، دانه ها، میوه ها و سبزیجات بخورید.

نشستن در وان آب گرم یکی دیگر ار روش های خانگی درمان بواسیر است.

آب گرم آرام کننده بواسیر است و مطمئن شوید که آب داغ نباشد. آب گرم به تنهایی آرام کننده بواسیر است ولی می توانید کمی نمک طعام، نمک فرنگی اصل، بابونه، بومادران و کالندولا را هم به آن بیفزایید.

بعد از هر دفع مدفوع به مدت بیست دقیقه در وان آب گرم بنشینید. به آرامی ناحیه مقعد را با یک حوله نرم خشک کنید.بسته یخ و یا کمپرس سرد نیز می تواند به کم کردن تورم، التهاب و درد کمک کند. بسته یخ را در مقعد به مدت پانزده دقیقه بگذارید و یا فشرده سازی کنید و دو تا سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

ورزش عملکرد روده را تحریک می کند و باعث می شود دفع مدفوع آسان تر شود. سعی کنید بیست دقیقه در روز تمرین هوازی متوسط انجام دهید. پیاده روی یک روش خوب برای شروع این کار است.

در صورتی که یک کار کم تحرک دارید در هر ساعت برخیزید و در اطراف راه بروید، ورزش بیشتر به کم کردن وزن شما نیز کمک می کند.

مدفوع نرم تر به معنی فشار آودن کمتر به ناحیه مقعد است و زمان کمتری صرف نشستن در دستشویی می کنید. تغییرات رژیم غذایی به معنای هر دو افزودن، حذف و یا کم کردن مصرف غذاهای خاص است.

درمان گیاهی بواسیر

درمان یبوست تنها راه خلاص شدن از بواسیر در مراحل ابتدایی بیماری است. در ابتدا همه مسیرهای گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تا روده پاک شود.

برای این کار بیمار باید خوردن میوه را حداقل تا شش روز ادامه دهد بعد از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده کند.

انجیر خشک: چند انجیر خشک را با آب گرم شستشو دهید و شب آن را خیس کنید. صبح انجیر و آبی که انجیر در آن خیس خورده را میل کنید.

خوردن انجیر زمان عصر هم سودمند است. خوردن انجیر هنگامی تاثیرگذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر سبب تحریک روده و حرکت مدفوع می شود.

بواسیر سبب کم شدن فشار در ناحیه مقعد و کم شدن میزان بواسیر می شود. برای رهایی از این بیماری باید بتوانید جلوی یبوست خود را بگیرید.

تربچه: مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده و یک قاشق عسل و یا نوشیدن آب این سبزی دو بار درروز در حدود ۶۰ الی ۹۰ میلی گرم در درمان بیماری مفید است.

این روش درمانی می تواند به شکل داروی خارجی هم استعمال شود. تربچه سفید را با شیر ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید استفاده آن در محل درد سبب کم شدن ورم و درد می شود.

شلغم: آب برگ آن باید گرفته شود و ۱۵۰ میلی گرم باید به بیمار داده شود و هنگامی که آب آن را مصرف می کنید، خوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری است. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی و اسفناج و هویج مخلوط کنید.

خوردن کدو: سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط کرده و هر روز صبح مصرف کنید و خمیر ریشه گیاه را نیز برای به دست اوردن نتیجه بهتر می توانید استفاده کنید.

زنجبیل: نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه و نعناع و یک قاشق عسل ترکیب کنید.

پیاز: در بواسیر خونی مصرف پیاز سودمند است. تقریبا ۳۰ گرم آن را در آب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن بیفزایید و دو بار در روز مصرف کنید. بعد از چند روز عوارض این بیماری کم می شود. همینطور پیاز در درمان بواسیر خشک مؤثر است.

علف: تنقیه آب علف دیواره روده را از مدفوع پاک می کند مرحله عادی تنقیه با آب ولرم است. بعد از ۲۰ دقیقه صبر کردن می توان ۹۰ الی ۱۲۰ میلی گرم از این ماده را استفاده کرد.

دانه کنجد: بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیر می توانید آن را با کره استفاده کنید.

هلیله کابلی: گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر در کلینیک سامان و به عنوان ماده ای ملین وگس معروف است. این میوه باید در روغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آن را پودر کرده و نگهداری کنید.

نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب سبب حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح می شود. گس بودن میوه سبب از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیر میوه در روغن برای استعمال خارجی مفید است.

توجه کنید که هیچکدام از این روش های درمان گیاهی بواسیر، درمانی قطعی برای بواسیر شما نیستند و شما برای درمان کامل نیاز دارید با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت و راهکارهای درمانی موثر را با توجه به درجه بواسیر خود از وی دریافت کنید.

مطالب بیشتر درباره بواسیر:

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:58 توسط مینا  | 

معایب و عوارض درمان با لیزر

در روش عمل بواسیر با لیزر معایب مشخصی بیان نشده و احتمال برگشت بیماری خیلی کم است، به صورتی که فقط در یک درصد بیماران این مورد گزارش شده است. خونریزی های بعد از عمل نیز ده روزه از بین می روند و جای هیچ نگرانی نیست.

ناتوانی دفع مدفوع نیز عارضه نادری در این عمل است و بیمارهای کمی بودند که بعد از عمل جراحی با لیزر از ناتوانی دفع ادرار یا کنترل گاز معده شکایت کرده باشند. بعد از عمل عفونت هم پیش نمی آید، پس نیازی به آنتی بیوتیک نیست.

در کل بیمارانی که با این روش عمل شده اند نیازی به درمان دوباره نداشته اند.

در روش عمل بواسیر با لیزر معایب مشخصی بیان نشده و احتمال برگشت بیماری خیلی کم است، به صورتی که فقط در یک درصد بیماران این مورد گزارش شده است. خونریزی های بعد از عمل نیز ده روزه از بین می روند و جای هیچ نگرانی نیست.

ناتوانی دفع مدفوع نیز عارضه نادری در این عمل است و بیمارهای کمی بودند که بعد از عمل جراحی با لیزر از ناتوانی دفع ادرار یا کنترل گاز معده شکایت کرده باشند. بعد از عمل عفونت هم پیش نمی آید، پس نیازی به آنتی بیوتیک نیست.

در کل بیمارانی که با این روش عمل شده اند نیازی به درمان دوباره نداشته اند.

 

معایب درمان بواسیر با لیزر در موارد خاصی خلاصه می شود و اینگونه نیست که این معایب در همه افرادی که لیزر درمانی کرده اند ظاهر شود.

درمان بواسیر با لیزر معایب خیلی نادری دارد و در بسیاری از بیماران هیچ عارضه بعد از عمل گزارش نشده است. بعد از عمل لیزر، بیماران می توانند به راحتی مدفوع یا گاز معده خود را کنترل کنند و در بین خانم ها نیز تاکنون گزارش مبنی بر انقباض عضله های رحم بیان نشده است.

همچنین عفونت بعد از عمل نیز خیلی کم و در موارد خاص اتفاق می افتد.

و در کل می توان گفت که عفونت قابل توجهی در این روش ایجاد نمی شود و نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک برای رفع عفونت نیست.

درمان قطعی بواسیر

همه پزشک ها با قاطعیت، یکی از روش های موثر درمان بواسیر را در استفاده از روش های جراحی و لیزر می دانند ولی درمان های غیر جراحی نیز بسیار سودمند هستند و می توانند به صورت قطعی بواسیر شما را درمان کنند.

اگر می خواهید روش‌ های درمانی غیر جراحی بواسیر را امتحان کنید:

برای درمان بواسیر چند گزینه وجود دارد که یک دکتر متخصص بواسیر می‌ تواند به شما توصیه کند. این گزینه‌ ها معمولا ایمن و موثر هستند، حداقل تهاجمی هستند و در یک محیط سرپایی انجام می‌ شوند.

درمان بواسیر بدون جراحی

درمان بواسیر با بستن باند لاستیکی:

درمان بواسیر با بستن باند لاستیکی

این روش با حداقل تهاجم با استفاده از نوارهای پلاستیکی کوچک برای تسریع جریان خون به بواسیر است. دکتر شما این باندها را در اطراف بواسیر قرار خواهد داد و در عرض یک هفته بواسیر متلاشی شده و کاملا سقوط می‌ کند.

درمان بواسیر با تزریق اسکلروتراپی:

این روش شامل یک تزریق شیمیایی در بافت ملتهب برای درمان بواسیر است. این کار منجر به اختلال در بواسیر و کاهش درد و التهاب می‌ شود. تزریق باعث درد نسبتا کمی می‌ شود، اما ممکن است کمتر از بستن باند لاستیکی موثر باشد.

درمان بواسیر با روش انعقاد:

در این روش از لیزر، نور مادون‌ قرمز، یا گرما (دو قطبی) استفاده می‌ شود. عوارض جانبی اندکی دارد ولی اغلب در مقایسه با باند لاستیکی، میزان بازگشت بالایی دارد. ​یک روش عمل جراحی را دنبال کنید.

در برخی موارد، بواسیر ممکن است به درمان‌ های غیر جراحی پاسخ ندهد. اگر با درمان‌ های دیگر موفقیت نداشته باشید ، یا اگر بواسیر شما بزرگ تر شده است، پزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن بواسیر پیشنهاد دهد.

چند گزینه جراحی متفاوت وجود دارد، و ممکن است در یک محیط سرپایی و یا ممکن است به بستری شدن با توجه به تکنیک جراحی و شدت بواسیر نیاز داشته باشند.

انواع هموروئید

روش‌ های جراحی خطر خونریزی طولانی‌ مدت، عفونت و نشت مدفوع را برطرف می کنند، اگرچه عوارض آن در طولانی‌ مدت بسیار نادر هستند.

درمان بواسیر با روش هموروئیدکتومی

 

این روش جراحی برای برداشتن بواسیر و بافت اطراف بواسیر است. هموروئیدکتومی موثرترین راه برای رهایی از بواسیر است که به سایر درمان‌ ها پاسخ نمی‌ دهند. ​این روش برای درمان قطعی بواسیر هم به کار می رود.

درمان بواسیر با هموروئیدکتومی با استاپلر

این روش جراحی مطالعه نوع کار آزمایی بالینی است. این گزینه کمتر دردناک تلقی می‌ شود، اما اغلب منجر به عود بواسیر و پرولاپس رکتوم می‌ شود. ​

درمان قطعی بواسیر توسط کلینیک سامان

درمان فوری درد بواسیر با دارو

اگر منظور شما از درمان فوری درد بواسیر استفاده از قرص یا دارویی باشد که در عرض چند لحظه بواسیر شما را درمان کند، کاملا در اشتباه هستید.

شاید کرم یا دارویی خاصی برای درمان بواسیر وجود داشته باشد ولی در فوری بودن آن می توان شک کرد.

کلا هر گونه دارو و درمانی باید تحت نظر پزشک متخصص بیماری های مقعدی و گوارشی استفاده شود و تاثیرگذاری هر دارو یا درمانی زمان بر است و نیاز به مراقبت و عمل به توصیه های پزشک دارد.

درمان بواسیر خارجی

بواسیر خارجی می‌ تواند بسته به شدت بیماری چند روش درمانی داشته باشد. پزشک شما ممکن است بپرسد که آیا شما نسبت به انواع خاصی از داروها یا درمان‌ ها حساسیت دارید یا خیر. آیا درمان خاصی را برای درمان خود در اولویت می دانید؟

بواسیرها معمولا با کمک مطالعه پیشینه پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار تشخیص داده شوند.

بواسیر خارجی معمولا آشکار و به راحتی در بیرون آنال مشاهده می شود. به خصوص اگر لخته خون تشکیل شده‌ باشد. ممکن است متخصص بالینی شما یک تست دیجیتال برای بررسی خون در مدفوع انجام دهد.

اگر شواهدی از خونریزی رکتوم یا خون میکروسکوپیک در مدفوع وجود داشته باشد، او همچنین ممکن است مجرای مقعد را با یک لوله پلاستیکی کوتاه با نور روشن بررسی کند.

سیگموئیدوسکوپی قابل‌ انعطاف یا کولونوسکوپی ممکن است برای رد علل دیگر خونریزی مانند پولیپ‌ های کولورکتال یا سرطان به ویژه در افراد سن بالا انجام شود.

​برای دانستن مهمترین دلایل خونریزی مقعدی این مطلب را بخوانید.

برخی درمان‌ های عمومی که پزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد شامل بسته‌ های یخ برای کاهش تورم، شیاف یا کرم بواسیر است. این گزینه‌ ها می‌ توانند به افرادی که دارای حالت ملایم‌ تر بواسیر هستند، کمک کنند.

اگر یک مورد جدی‌ تر داشته باشید، ممکن است پزشک درمان با یک عمل جراحی را پیشنهاد دهد. ​

درمان‌ بواسیر خارجی:

 • برداشتن بواسیر خارجی که با نام هموروئیدکتومی شناخته می شود.
 • سوزاندن بافت بواسیر با فوتو مادون‌قرمز،
 • درمان بواسیر با لیزر یا انعقاد الکتریکی،
 • اسکلروتراپی یا باند لاستیکی برای کاهش بواسیر خارجی.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:57 توسط مینا  | 

درباره هزینه های درمان بواسیر با لیزر

یکی از سوالات بیماران درباره قیمت درمان بواسیر با لیزر یا هزینه های آن هست. ما در مرکز تخصصی درمان با لیزر جم ابتدا سعی داشتیم تا قیمت ها و هزینه مشخصی را برای درمان بواسیر با لیزر یا جراحی بواسیر اعلام کنیم منتها از آنجایی که نوع بیماری و شدت بیماری بواسیر در بیماران مختلف است و برخی از هزینه های دیگر قابل پیش بینی نیست و ممکن است ارزان تر از قیمت اعلام شده یا بیشتر شود لذا نصمیم بر آن گرفتیم که پس از مشاوره و ویزیت بیمار عزیز اعلام هزینه کنیم.

یکی از سوالات بیماران درباره قیمت درمان بواسیر با لیزر یا هزینه های آن هست. ما در مرکز تخصصی درمان با لیزر جم ابتدا سعی داشتیم تا قیمت ها و هزینه مشخصی را برای درمان بواسیر با لیزر یا جراحی بواسیر اعلام کنیم منتها از آنجایی که نوع بیماری و شدت بیماری بواسیر در بیماران مختلف است و برخی از هزینه های دیگر قابل پیش بینی نیست و ممکن است ارزان تر از قیمت اعلام شده یا بیشتر شود لذا نصمیم بر آن گرفتیم که پس از مشاوره و ویزیت بیمار عزیز اعلام هزینه کنیم.


اما از آنجایی که مرکز تخصصی درمان با لیزر جم همه امکانات را در خود دارد لذا دست بالاتری نسبت به دیگر مراکز دارد. چنانچه نسبت به هزینه های درمان بواسیر با لیزر دچار نگرانی هستید فرم روبرو را پر کنید تا به شما در این زمینه تخفیف قائل شویم.

مزایای درمان بواسیر با لیزر در مقایسه با سایر روش های درمان بواسیر زیاد است، این مزایا در آسانی این روش، انجام در وقت کم و استفاده نکردن از مواد بیهوشی سایر روشها و استفاده از لیزر برای برش خلاصه می شود.

 • درمان بواسیر با لیزر به صورت سرپایی در کلینیک یا مطب پزشک انجام خواهد شد.
 • در این روش نیازی به هیچ ماده بیهوشی نیست و عوارض بیهوشی را تجربه نخواهید کرد.
 • در این روش نیازی به بستری شدن ندارید و بعد از عمل می توانید به زندگی روزمره خود برگردید.
 • محل برش نیازی به پانسمان و بخیه ندارد و بعد از عمل نیز نیازی به مراقبت خاصی در این زمینه نیست.
 • زمان درمان بواسیر با لیزر کمتر از یک ساعت است.

نکته مهم در درمان بواسیر با لیزر این است که این روش درمانی بدون هیچ برشی در ناحیه مورد نظر انجام می شود! یعنی این که  لیزرهایی که برای درمان بواسیر به کار می رود به آسانی عمل برش را در کمترین زمان و با حداقل آسیب به سایر بافت های مقعد انجام می دهند.

خب در این روش لازم نیست پانسمان های دردناک داشته باشید! چون محیطی که عمل لیزر درمانی بواسیر در آن انجام می شود نیز محیطی کاملا خشک است و به همین خاطر نیازی به پانسمان های دردناک داخلی مقعد نیست و  جالب است بدانید که زمان عمل نیز خیلی کوتاه تر از روش سنتی جراحی بواسیر است.

بَواسیر یا هِموروئید (به انگلیسی: Hemorrhoid) به گشاد شدن رگ‌های وریدی در مجرای مقعدی می‌گویند که به کنترل مدفوع کمک می‌کنند.[۱][۲] آن‌ها زمانی‌که متورم یا ملتهب می‌شوند «بیمارگونه» یا همان بواسیر[۳] می‌شوند. آن‌ها در حالت فیزیولوژیک خود مانند بالشتکی مرکب از مجرای سرخرگی- سیاهرگی و بافت همبند عمل می‌کنند.

علائم بواسیر بستگی به نوع آن دارد. بواسیر داخلی معمولاً همراه با خونریزی مقعدی بی‌درد است، اما بواسیر خارجی ممکن است علائم کمتری داشته‌باشد یا اگر ترومبوز باشد همراه با درد و تورم در ناحیه مقعد خواهد بود. بسیاری از مردم به اشتباه هرنوع علامت رخ‌داده در اطراف منطقه مقعدی-راست روده‌ای را «بواسیر» می‌دانند و دلایل جدی این علائم را نادیده می‌گیرند.[۴] اگرچه علت اصلی بواسیر ناشناخته است، تعدادی از عوامل که باعث بالا رفتن فشار درون شکمی می‌شوند، به‌ویژه یبوست، نقش اصلی را در رشد آن دارند.

درمان اولیه برای بیماری خفیف یا متوسط شامل افزایش دریافت فیبر، مایعات از راه دهان برای حفظ جذب آب، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای تسکین درد و استراحت می‌باشد. ممکن است در صورت بروز علائم شدید یا بهبود نیافتن با استفاده از مدیریت بیماری، برخی روش‌های فرعی انجام شوند. عمل جراحی برای کسانی انجام می‌شود که پس از این مراحل هم بهبود نمی‌یابند. حدود نیمی از مردم در مرحله‌ای از زندگی خود ممکن است دچار برخی از عوارض بواسیر شوند. نتایج معمولاً رضایت‌بخش است.

بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. احتمالاً نیمی از افراد تا سن پنجاه سال، به بواسیر دچارمی‌شوند. بواسیرها ناشی از گرفتاری سیاهرگ‌های ناحیه مقعدی هستند. اگر به هر علتی، فشار بیش از حد به پایین راست روده (رکتوم) و ناحیه مقعدی وارد شود، به‌طور غیرطبیعی این سیاهرگ‌ها متورم می‌شوند. فشار زیاد، ممکن است به علت وارد آمدن فشار مکرر به سیاهرگ‌های مقعد یا راست روده عوامل افزایش دهنده خطر، رژیم غذایی بدون فیبر، نشستن یا ایستادن به مدت‌طولانی، چاقی، یبوست، کم‌شدن توان عضلانی در سنین بالا، جراحی راست روده یا پارگی مجرای تناسلی به هنگام زایمان و دوختن آن، بیماری کبدی، سرطان روده بزرگ، سکس مقعدی، بالا بردن فشار خون در سیستم سیاهرگی دستگاه گوارش باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شوند بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‌شوند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:57 توسط مینا  | 

بواسیر چیست و چرا باید جدی بگیریم؟

بواسیر یا همان هموروئید به رگ های برجسته و متورم شده عروق در قسمت پایین مقعد گفته می شود که براثر حرکت روده و فشار شدید بر روی این رگ ها مثلا در دوران بارداری ایجاد می شود. این بیماری رایج ترین بیماری نشیمنگاهی در انسان هاست، که تقریبا نیمی از افراد بالای پنجاه سال به آن مبتلا می شوند. اگر به هر دلیلی به سیاهرگ های مقعدی پایین راست روده فشار زیادی وارد شود، این سیاهرگها دچار التهاب شده و بیماری بواسیر به وجود می آید.

 

بواسیر یا همان هموروئید به رگ های برجسته و متورم شده عروق در قسمت پایین مقعد گفته می شود که براثر حرکت روده و فشار شدید بر روی این رگ ها مثلا در دوران بارداری ایجاد می شود. این بیماری رایج ترین بیماری نشیمنگاهی در انسان هاست، که تقریبا نیمی از افراد بالای پنجاه سال به آن مبتلا می شوند. اگر به هر دلیلی به سیاهرگ های مقعدی پایین راست روده فشار زیادی وارد شود، این سیاهرگها دچار التهاب شده و بیماری بواسیر به وجود می آید.

 

بواسیر یا همان هموروئید به رگ های برجسته و متورم شده مویرگ های قسمت پایین مقعد گفته می شود، که اگر به هر دلیلی به سیاهرگ های مقعدی پایین راست روده فشار زیادی وارد شود، این سیاهرگها دچار التهاب شده و بیماری بواسیر به وجود می آید. این بیماری رایج ترین بیماری نشیمنگاهی در انسان هاست، که تقریبا نیمی از افراد بالای پنجاه سال به آن مبتلا می شوند. فشار شدید در ناحیه پایین رکتوم می تواند بر اثر عواملی مانند تلاش برای تخلیه روده، نشستن بیش از اندازه در دستشویی، اسهال یا یبوست مزمن، اضافه وزن، بارداری و رابطه جنسی مقعدی ایجاد شود.

همچنین ممکن است دلیل مبتلا شدن به بواسیر به خاطر مسائل ژنتیکی باشد. اگر یکی از نزدیکان یا والدین به بواسیر مبتلا شده باشند، احتمال اینکه فرزندان و بستگان آنها نیز بواسیر بگیرند، وجود دارد. همچنین با بالا رفتن سن احتمال مبتلا شدن به بواسیر وجود دارد، زیرا بافت هایی که رگ های رکتال و مقعد را پشتیبانی می کنند، با افزایش سن، کاهش می یابند.بواسیر یا هموروئید چیست؟

 

همه چیز درباره بواسیر داخلی

بواسیر داخلی درد زیادی ندارد، به خاطر اینکه پایانه های عصبی داخل کانال مقعد هنوز آسیب جدی ندیده اند. فقط ممکن است در زمان دفع مدفوع سفت، این پایانه های عصبی دچار ترک هایی شوند و خونریزی کنند، ولی باز این خونریزی نیز بدون درد است.

در حالت کلی بواسیر داخلی دارای چند مرحله است که در مرحله ابتدایی آن، بواسیرهای کوچکی در سطح داخلی دهانه مقعد به وجود می آید. بسیاری از افرادی که به این مرحله بواسیر داخلی مبتلا می شوند به آن توجه نمی کنند، تا اینکه به خاطر کشیده شدن مدفوع سفت روی لایه مقعد، مقداری خون در مدفوع خود مشاهده کنند.

در مرحله بعدی بخش کوچکی از بواسیر داخلی در هنگام دفع مدفوع به بیرون دهانه مقعد کشیده می شود، چون بافت پیوندی مجرای مقعد هنوز محکم است این بواسیرهای ریز بیرون آمده، بعد از اجابت مزاج خودشان به داخل مقعد کشیده می شوند و بیمار باز درد خاصی را احساس نمی کند.

از مرحله سوم بواسیر داخلی درد بیمار شروع می شود، در این مرحله بواسیرهایی که دردناک هستند به بیرون مقعد کشیده می شوند و دیگر خودشان به درون هدایت نمی شوند و بیمار باید با دست آنها را به درون کانال مقعد برگرداند. بعد از این مرحله دیگر بواسیر خارجی خود را به خوبی نشان می دهد و درد و خونریزی قابل توجهی دارد و نمی توان به آن بی توجه بود که در بخش بعدی به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

اما اصلی ترین نشانه بواسیر داخلی خونریزی دستگاه گوارش تحتانی در هنگام اجابت مزاج است. بیمار مرحله های ابتدایی بواسیر داخلی را که در بالا بیان کردیم، را احساس نمی کند و همانطور که گفتیم فقط با مشاهده خون در مدفوع متوجه آن ها می شود که بهتر است خودش را به یک پزشک متخصص برساند تا در همین مراحل ابتدایی درمان بواسیر شروع شود و کار به بواسیر خارجی نکشد. زیرا با پیشرفت بواسیر و افتادگی زیاد بواسیر، مجبور خواهد بود خارش، سوزش پوست، درد، بی اختیاری مدفوع و خونریزی زیادی را تجربه کند که بسیار عذاب آور هستند.

بنابراین متداول ترین علامت بواسیر داخلی مشاهده رگه های خونی به رنگ قرمز روشن در مدفوع یا دستمال توالت و یا کاسه توالت است. هر موقع این نشانه بواسیر داخلی را متوجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

بواسیر خارجی آیا خطرناک است؟

شدیدترین و جدی ترین حالت بواسیر هنگامی است که بواسیر ها در بیرون از دهانه مقعد ظاهر می شوند و در همانجا نیز جا خوش می کنند. این حالت بواسیر که به بواسیر خارجی معروف است با درد و خونریزی زیادتر روبه رو است و حتما نیاز به جراحی فوری دارد. بسیاری از بیماران از ما می پرسند که بواسیر خارجی آیا خطرناک است؟ در جواب باید بگوییم که بواسیر در هر مرحله ای می تواند با درد همراه باشد ولی خطرناک نیست.

البته توجه داشته باشید که باید بواسیر درست تشخیص داده شود، زیرا در برخی اوقات علائمی که با نام بواسیر شناخته می شوند، می توانند نشانه یک بیماری جدی تر و خطرناک مانند سرطان مقعد یا سرطان روده بزرگ باشد. بنابراین با مراجعه زودهنگام به پزشک باید از علائم بواسیر مطمئن شوید و درمان مناسب آن را با مشورت پزشک پیدا کنید. اما اگر بیماری شما غیر از بواسیر باشد باید کمی نگران باشید و شروع به درمان کنید. زیرا بواسیر در همه اسنان ها وجود دارد و چیز غیرطبیعی نیست اما سایر بیماریهای رکتوم و کولون طبیعی نیستند و نیاز به درمان خاص دارند.

بواسیر خارجی در زیر پوست و اطراف آنزیم ایجاد می شود. شایع ترین نشانه بواسیر خارجی این است که تحریک آن می تواند باعث خارش یا خونریزی شود. در برخی موارد، ممکن است خون به به حالت مکشی در بیاید و در اثر داخل و بیرون کشیده شدن، باعث ایجاد لخته شود، که به این نوع بواسیر لخته ای یا ترومبوز می گویند و با درد شدید، تورم و التهاب همراه است.معرفی بهترین روش درمان بواسیر, مزایا و هزینه درمان قطعی بواسیر یا هموروئید با لیزر

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:57 توسط مینا  | 

درمان بواسیر با لیزر چیست؟

این روزها خیلی ها به دنبال درمان قطعی بواسیر می گردند تعداد کسانی که در اینترنت درمان بواسیر با لیزر را جستجو می کنند کم نیستند اما سوال اینجاست کدام روش درمانی برگشت پذیری کمتری دارد قطعی است و از همه مهم تر دوره درمانی کوتاه تری دارد. البته تشخیص همه این ها با پزشک متخصص بواسیر است.

این روزها خیلی ها به دنبال درمان قطعی بواسیر می گردند تعداد کسانی که در اینترنت درمان بواسیر با لیزر را جستجو می کنند کم نیستند اما سوال اینجاست کدام روش درمانی برگشت پذیری کمتری دارد قطعی است و از همه مهم تر دوره درمانی کوتاه تری دارد. البته تشخیص همه این ها با پزشک متخصص بواسیر است.

 

در روش درمان بواسیر با لیزر، پرتوهای جریان الکتریکی، دی اکسید کربن را باردار کرده و تولید یک پرتو نازک بی رنگ می کند. برای اینکه پزشک بتواند این پرتوها را ببیند، یک نور قرمز رنگ به آن اضافه می کنند. در نهایت پرتوهای لیزر بعد از عبور از آینه هایی به ناحیه جراحی می رسد و بواسیر را برش داده و آنها را تبخیر و بخار می کند. پرتوهایی که کار برش را انجام می دهند، خیلی بهتر از قیچی جراحی این برش را انجام می دهند و به سایر بافت های محل عمل آسیبی نمی رسانند. بعد لیزر با ایجاد تبخیر و بخار، بواسیر را حذف می کنند و فقط یک جای کوچک زخم به جا می ماند و اینگونه بواسیر به صورت کامل درمان می شود.

این روش به صورت سرپایی انجام می شود این روش برخلاف روش های دیگر زمان خیلی زیادی از بیمارانی که نگران کار و زندگی شان هستند نمی گیرد.

رای درمان قطعی بواسیر در روش های جراحی بواسیر نیاز است تا شما به مدت یک تا دو روز در بیمارستان یا کلینیکی که عمل را در آنجا انجام می دهید بستری شوید. در ضمن دوران بهبودی شما نیز زمان بر خواهد بود.

اما با استفاده از درمان بواسیر با لیزر می توانید از دردسرهای روش جراحی سنتی بواسیر رها شوید و درمانی آسان، بدون درد و سرپایی را تجربه کنید. بعد از درمان نیز می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

روش های درمان بواسیر با لیزر:

روش های درمان بواسیر با لیزر دو روش اصلی دارد: که پزشک با توجه به نوع بواسیر شما یکی از آنها را توصیه خواهد کرد. بنابراین از لیزر می توانید به دو روش برای درمان بواسیر استفاده کنید.

روش اشعه درمانی IRC

در این روش که برای بواسیر درجه یک و دو مناسب است، بالشتک های التهابی اطراف مقعد با کمک اشعه IRC حذف می شوند. این روش درد و خونریزی ندارد و نتیجه آن زودتر خود را نشان می دهد.

روش لیزر CO2

از این روش برای درمان بواسیر درجه سه و چهار استفاده می شود.

در این نوع بواسیرها رگها گشادتر شده و معمولا از داخل رکتوم به بیرون کشیده شده اند، پس این زائده های بیرون آمده از مقعد با کمک لیزر CO2 قطع می شوند و چون عمل برش با لیزر انجام می شود، بافت های اطراف بالشتک ها آسیبی نمی بینند.

همچنین موقع برش دادن با لیزر هیچ خونریزی نخواهید داشت و شریان های خونی نیز با برش لیزری مداوا می شوند و ایجاد عفونت نمی کنند.

نکته مهم در استفاده از این روش این است که ناحیه برش داده شده نیازی به پانسمان و بخیه ندارد و نیازی به بستری شدن و تحمل درد بعد از عمل نیز نیست.

 درمان هموروئید با لیزرمزایای درمان بواسیر با لیزر

مزایای درمان بواسیر با لیزر

مزایای درمان بواسیر با لیزر در مقایسه با سایر روش های درمان بواسیر زیاد است، این مزایا در آسانی این روش، انجام در وقت کم و استفاده نکردن از مواد بیهوشی سایر روشها و استفاده از لیزر برای برش خلاصه می شود.

 • درمان بواسیر با لیزر به صورت سرپایی در کلینیک یا مطب پزشک انجام خواهد شد.
 • در این روش نیازی به هیچ ماده بیهوشی نیست و عوارض بیهوشی را تجربه نخواهید کرد.
 • در این روش نیازی به بستری شدن ندارید و بعد از عمل می توانید به زندگی روزمره خود برگردید.
 • محل برش نیازی به پانسمان و بخیه ندارد و بعد از عمل نیز نیازی به مراقبت خاصی در این زمینه نیست.
 • زمان درمان بواسیر با لیزر کمتر از یک ساعت است.

 

هزینه درمان بواسیر با لیزر

هزینه درمان بواسیر با لیزر را نمی توان به صورت سرانگشتی محاسبه کرد. درمان بواسیر با لیزر هزینه معینی ندارد و بعد از معاینه و تشخیص نوع بواسیر توسط پزشک متخصص مشخص خواهد شد.

اما توجه داشته باشید که هزینه عمل لیزر از درمان جراحی بیشتر نیست.

با توجه به اینکه پروسه درمان جراحی بواسیر پیچیده است و طی کردن هر یک از این پروسه ها هزینه بر است، شما در درمان بواسیر با لیزر این پروسه ها را شاهد نخواهید بود و بعد از معاینه می توانید درمان خود را شروع کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که همیشه هزینه پرداختی برای یک درمان قطعی بواسیر مهم نیست، بلکه مولفه های دیگری نیز برای داشتن درمانی آسان و سریعتر وجود دارد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:56 توسط مینا  | 

عمل جراحی بواسیر, هزینه جراحی بواسیر

عمل جراحی بواسیرهزینه جراحی بواسیرعمل جراحی بواسیر چگونه استعوارض جراحی بواسیر یا هموروئید همه این ها را اینجا با هم بررسی می کنیم.  عمل جراحی بواسیر راهی مطمئن و تمام کننده برای خلاص شدن از درد و ناراحتی بواسیر است. در برخی افراد، دیگر روش های رعایت یک رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی و استفاده از داروهای بدون نسخه، برای درمان بواسیر کافی نیستند. بواسیر و هموروئید آنها به مرحله ای رسیده که دیگر با این روش ها التیام نمی یابد و نیاز به روش های پزشکی دارند.

 

عمل جراحی بواسیرهزینه جراحی بواسیرعمل جراحی بواسیر چگونه استعوارض جراحی بواسیر یا هموروئید همه این ها را اینجا با هم بررسی می کنیم.  عمل جراحی بواسیر راهی مطمئن و تمام کننده برای خلاص شدن از درد و ناراحتی بواسیر است. در برخی افراد، دیگر روش های رعایت یک رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی و استفاده از داروهای بدون نسخه، برای درمان بواسیر کافی نیستند. بواسیر و هموروئید آنها به مرحله ای رسیده که دیگر با این روش ها التیام نمی یابد و نیاز به روش های پزشکی دارند.

 

روش های پزشکی زیادی برای کاهش و حذف بواسیر وجود دارند، مثلا می توان با استفاده از لیزر در مطب پزشک، بواسیر را درمان است. اگر چه این روش درمانی با آسیب و عوارض کمتری همراه است، اما بهترین راه برای درمان درازمدت بواسیر، استفاده از روش جراحی است. عمل جراحی بواسیر به ویژه در مواقعی که بواسیر بزرگ تر و دردناک تر شده و با خونریزی همراه است می تواند راهکار مطمئن و موثری باشد.

عمل جراحی بواسیر در اکثر اوقات زمانبر است. در این مدت که برای جراحی بواسیر آماده می شوید یاز نیاز است که رژیم غذایی فیبردار خودتان را ادامه دهید و تا می توانید جلوی یبوست خودتان را بگیرید و برای اینکه عوارض جدیدی از بواسیر در شما ایجاد نشود، مراقبت های لازم را انجام دهید. برای اینکه از این مراقبت های مناسب قبل از عمل جراحی آگاه شوید با پزشک تان صحبت کنید و از وی بخواهید این مراقبت ها را برای شما توضیح دهد.

عمل جراحی بواسیر

هموروئیدکتومی: یکی از روش های جراحی بواسیر، استفاده از هموروئیدکتومی است. در این روش، برجستگی های ایجاد شده در اطراف مقعد تکه تکه می شود و با کوچک کردن آنها، بواسیر درمان می شود.

ممکن است برای این عمل جراحی بواسیر از بیهوشی موضعی فقط در ناحیه ای که مورد نیاز است، استفاده شود. البته بیهوشی موضعی در حالت های خفیف به کار می رود و در مواردی که وضعیت حادتر است نیاز به بیهوشی عمومی است که کل بدن به خواب می رود. معمولا روش هموروئیدکتومی به صورت سرپایی انجام می شود و معمولا در همان روز عمل می توانید به خانه بروید.

از آنجایی که عمل بر روی ناحیه بسیار حساس بدن انجام می شود، ممکن است نیاز به بخیه داشته باشید که بعد از عمل درد خفیفی را احساس خواهید کرد که با گذشت زمان بهبود پیدا می کند.

دوره نقاهت و بهبودی در این روش تقریبا دو هفته طول می کشد. بعد از سه تا شش هفته بعد از عمل نیز به حالت عادی خودتان برمی گردید و کاملا بواسیر از بین می رود.

روش درمان پرولاپس و بواسیرها (PPH): این روش که با نام هموروئیدکتومی استپلد نیز شناخته می شود، توسط یک دستگاه استپلر انجام می شود که پزشک با کمک این دستگاه می تواند انباشگی و جمع شدگی های هموروئیدها را درمان کند و خونرسانی به این ناحیه را کاملا قطع کند. با قطع خون رسانی به این ناحیه، بواسیرها از بین می روند و خودبه خود از ناحیه مقعد می افتند.

روشهای عمل جراحی بواسیر یا هموروئید

بعد از عمل جراحی بواسیر

بعد از عمل جراحی بواسیر ممکن است کمی درد را تجربه کنید. درد شایع ترین عارضه ای است که بسیاری از بیماران بعد از عمل جراحی بواسیر از آن شکایت می کنند، به ویژه هنگامی که بیمار در حال اجابت مزاج یا خالی کردن باد شکم است. شما برای از بین بردن و تسکین این دردها می توانید از داروهای ضددرد مانند استامینوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده کنید، البته باید پزشک مصرف این داروها را تایید و تجویز کند.

برای اینکه درباره داروهای مسکن و سایر راه های تسکین درد بعد از عمل جراحی بواسیر یا هموروئید اطلاعات بیشتری به دست آورید با ما در دکتر درد همراه باشید. ما در سایت drdard.ir کاملا در خدمت شما هستیم.

استفاده از حمام گرم نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. نرم کننده مدفوع نیز می تواند مدفوع را شل کند.

مزایای جراحی بواسیر

مزایای جراحی بواسیر با توجه به روش های مختلفی که برای جراحی بواسیر وجود دارد، سنجیده می شود. این روشهای جراحی هر کدام مزیت خاصی نسبت به دیگر روشها دارند. درمان بواسیر به روش هموروئیدکتومی استپلد می تواند هموروئید داخلی و خارجی و لخته ای را به صورت کامل درمان کند و تمامی عصب های بواسیر بیرون افتاده از مقعد را از کار بیندازد.

در واقع روش هموروئیدکتومی استپلد، حرکت بواسیر را به انتهای عصب ها منتقل می کند و از آنجا بواسیر را از بین می برد. این روش نسبت به روش هموروئیدکتومی سنتی درد کمتری دارد و آسیب کمتری نیز به ناحیه عمل شده می زند. در حالی که در حالت سنتی، بیمار مجبور است دردهای خفیفی را در طول بهبودی و بعد از عمل تحمل کند.

یکی از مزایای جراحی بواسیر زمان بهبودی کم آن است. در این روش زمان نقاهت خیلی کمتر و سریع تر است و خونریزی و خارش کمتری را احساس می کنید و در حالت کلی عوارض کمتری دارد.

معایب و مزایای عمل جراحی بواسیر

معایب جراحی بواسیر

معایب جراحی بواسیر با نظارت پزشک قابل رفع هستند و جای نگرانی ندارند فقط باید بعد از جراحی تمامی موارد مشکوک را زیرنظر داشته باشید و آنها را به پزشک معالج خود گزارش دهید. روش درمانی جراحی بواسیر یک روش درمانی متداول و امن است. با این حال، هر جراحی دارای برخی عوارض و معایب است که در این مورد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش به بیهوشی
 • ممکن است بعد از عمل به خاطر تورم یا اسپاسم عضلانی دچار مشکل شوید.
 • اگر عضله یا اسفنکتر مقعدی شما در حین جراحی آسیب دیده باشد، ممکن است بی اختیاری مدفوع داشته باشید و نتوانید گاز معده و مدفوع خودتان را کنترل کنید.

در صورتی که بعد از عمل بواسیر با موارد زیر روبه رو شدید هر چه زودتر با پزشک معالج خودتان تماس بگیرید تا اگر مربوط به معایب جراحی بواسیر باشد درمان اصلاحی مناسبی انجام شود.

 • خونریزی زیاد است.
 • در دفع مدفوع و تخلیه باد معده مشکل دارید.
 • تب دارید.

هزینه های جراحی بواسیر

هزینه های جراحی بواسیر به عواملی متععدی بستگی دارد که هر یک از آنها در بالا و پایین رفتن هزینه های درمان نقش مهمی دارند. توجه داشته باشید که هر چه بواسیر شما پیشرفت کرده باشد هزینه درمان بواسیر نیز بیشتر خواهد شد. بهتر است در همان مراحل اولیه مبتلا شدن به بواسیر خودتان را به پزشک برسانید تا هزینه کمتری را متحمل شوید. هزینه های جراحی بواسیر با توجه به نظر و تشخیص پزشک از نوع بواسیر شما مشخص می شود.

جراحی بواسیر روش های مختلفی دارد که هر کدام از این روشها هزینه مخصوص به خودشان را دارند. دستمزد پزشک، روش عمل، نوع بواسیر و هزینه امکاناتی که برای عمل شما استفاده می شود می تواند تعیین کننده هزینه های عمل جراحی بواسیر شما باشد.

البته برخی از شرکت های بیمه عمل جراحی بواسیر را پوشش می دهند که این مورد منوط به قرارداد کلینیک یا بیمارستانی است که شما برای عمل تان انتخاب می کنید.
اگر کلینیک یا بیمارستان با یکی از این شرکت های بیمه قرارداد داشته باشد، پزشک شما می تواند دستور دهد تا بیمه با توجه به میزان تعهدات خود مقداری از هزینه های عمل تان را پرداخت کند. اما اگر کلینیک یا بیمارستان قراردادی با بیمه نداشته باشد شما باید همه هزینه های عمل جراحی بواسیر را در آنجا بپردازید و بعدا هزینه عمل را از بیمه دریافت کنید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:56 توسط مینا  | 

علائم بواسیر داخلی چیست؟

علائم بواسیر در حالت کلی مواردی مشخص هستند اما فهمیدن درست این علائم کمی کار را سخت می کند. بواسیر همیشه با علائم همراه نیست و ممکن است بدون اینکه متوجه شوید به بواسیر مبتلا شوید. اما معمولا علائم بواسیر با موارد زیر شناخته می شود.

 • احساس درد، ناراحتی و خارش در اطراف مقعد
 • مشاهده خون در مدفوع در کاسه توالت یا دیدن خون در لباس
 • مشاهده برآمدگی های مرطوب به رنگ بنفش یا آبی در اطراف لبه های رکتوم

علائم بواسیر در حالت کلی مواردی مشخص هستند اما فهمیدن درست این علائم کمی کار را سخت می کند. بواسیر همیشه با علائم همراه نیست و ممکن است بدون اینکه متوجه شوید به بواسیر مبتلا شوید. اما معمولا علائم بواسیر با موارد زیر شناخته می شود.

 • احساس درد، ناراحتی و خارش در اطراف مقعد
 • مشاهده خون در مدفوع در کاسه توالت یا دیدن خون در لباس
 • مشاهده برآمدگی های مرطوب به رنگ بنفش یا آبی در اطراف لبه های رکتوم

 

علائم بواسیر

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرید؟

حتی زمانی که هنوز درباره مبتلا شدن به بواسیر مطمئن نیستید و درباره علائم بواسیر شک دارید، باید با پزشک متخصص تماس بگیرید و درباره خونریزی رکتوم از وی بپرسید. خونریزی علاوه بر علامت بواسیر می تواند نشانه بیماری هایی مانند پولیپ روده بزرگ، بیماری کرون، دیورتیکولیت و سرطان کولورکتال باشد.

همچنین شکاف ها و شقاق مقعدی می تواند علت درد و خونریزی باشد. بنابراین بهتر است برای تشخیص درست و درمان مناسب هر چه زودتر با پزشک متخصص خود تماس بگیرید و از همه این موارد اطمینان حاصل کنید.

اگر بواسیر شما بسیار دردناک است، یا بعد از درمان هنوز احساس می کنید که دردتان کمتر نشده، باز بهتر است با پزشک خود در باره همه این موارد صحبت کنید. همچنین می توانید با سایت دکتر درد در نشانی drdard.ir مشورت کنید.

نشانه های بواسیر

نشانه های بواسیر

نشانه های بواسیر با توجه به نوع بواسیر شما متفاوت است ولی در حالت کلی، ممکن است با نشانه های زیر همراه باشد.

 • خونریزی بدون درد در طی حرکات روده – ممکن است مقدار کمی خون قرمز روشن در کاسه توالت یا لباس تان ببینید.
 • خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • درد یا ناراحتی
 • تورم در اطراف مقعد
 • ممکن است توده ای در نزدیکی مقعدتان ایجاد شود که حساس یا دردناک باشد. همچنین ممکن است خونریزی ترومبویی یا لخته ای داشته باشید.

نشانه های بواسیر معمولا به ناحیه آسیب دیده بستگی دارد.

بواسیر داخلی در داخل رکتوم اتفاق می افتد و قابل دیدن و احساس کردن نیست و به ندرت باعث ناراحتی می شود. ولی عبور مدفوع از این ناحیه می تواند به این قسمت فشار بیاورد و ایجاد خارش کند. این فشار آوردن ها و خارش ها می تواند به سطح رکتوم آسیب بزند و باعث خونریزی آن محل شود.

گاهی اوقات، فشار آوردن می تواند باعث ایجاد یک بواسیر داخلی از طریق بازوی مقعدی شود که به آن هموروئید پیشانی یا پرولاپس می گویند و می تواند دردناک و تحریک کننده باشد.

بواسیر خارجی نیز در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود و موقع تحریک، این نوع بواسیر می تواند با خارش یا خونریزی همراه باشد.

بواسیر یا هموروئید ترومبوز نیز هنگامی ایجاد می شود که در بواسیر خارجی، خون به صورت لخته شده در بیاید است و لخته های خونی در اطراف مقعد سفت تر شوند که این لخته ها می تواند باعث درد شدید، تورم، التهاب و ایجاد یک توده سفت در نزدیکی مقعد شود که همه این ها نشانه های بواسیر خارجی و ترومبوز است.

علائم بواسیر داخلی چیست؟

علائم بواسیر داخلی چیست؟

علائم بواسیر داخلی چیست؟ با توجه به اینکه بواسیر شما در چه مرحله ای باشد علائم بواسیر داخلی نیز متفاوت خواهد بود. اگر بواسیر شما در مرحله ابتدایی خود است و فقط اندکی خارش و تورم را در ناحیه مورد نظرتان حس می کنید و رفته رفته ترشح های مدفوعی که گاهی با خونریزی همراه است تجربه می کنید، بدانید که بواسیر شما هنوز حادتر نشده و علائم بواسیر داخلی در شما آشکار شده است.

اما اگر بیماری شما پیشرفت کند و مقدار خونریزی زیادتر شود و اگر عمل بواسیر انجام نشود می تواند حتی باعث کم خونی مفرط شما و مرگ تان شود. بدانید که علائم بواسیر  داخلی شما از مرحله بواسیر داخلی گذشته و به مرحله بواسیر خارجی رسیده است. در این مرحله توده ای گوشتی از مقعدتان بیرون می زند که هر کاری کنید به داخل نمی رود و مجبورید با دست فشار دهید تا به داخل و محل اصلی اش برگردد.

 

علائم بواسیر بادی چیست؟

علائم بواسیر بادی چیست؟ بواسیر بادی یکی از بواسیرها است که خیلی شبیه قولنج است و گاهی تا پشت و حتی تا ستون فقرات تان بالا می رود و به نواحی اطراف مقعد و مقعدتان فشار زیادی وارد می کند. علاوه بر این از علائم بواسیر بادی می توان به شکم درد، نفخ و برخی مواقع اسهال خونی اشاره کرد.

همینطور بواسیر بادی در مواردی باعث سرایت به بقیه اندام های بدن مثل دست ها، مفصل ها، زانوها و پا می شود که موقع نسشتن و بلند شدن در زانوها و مفصل ها صدا می دهد. در ضمن یکی دیگر از علائم بواسیر بادی این است که کسانی که به آن مبتلا هستند به بی اختیاری مدفوع دچار می شوند و نمی توانند خودشان را کنترل کنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:55 توسط مینا  | 

علت بواسیر چیست؟

بواسیر چیست؟ یا خیلی ها می پرسند علت بواسیر چیست؟ بواسیر یا همان هموروئید در پایین ترین ناحیه راست روده و انسداد رگ ها ظاهر شده و باعث متورم شدن آن ناحیه می شود. گاهی دیواره این رگ های خونی به حدی نازک می شوند که سیاهرگ ها از بین می روند و باعث تحریک پذیر بودن دیواره رگهای خونی می شوند، به ویژه هنگامی که شما باد و گاز معده را خالی می کنید. در واقع بواسیر را می توان نوعی تورم دانست.

بواسیرها یکی از شایع ترین علت های خونریزی رکتوم هستند. بعد از دانستن اینکه بواسیر چیست؟ باید بدانید که آنها به ندرت خطرناک هستند و معمولا در عرض چند هفته از بین می روند، اما شما باید در این مدت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از جدی نبودن این شرایط مطمئن شوید. در صورت جدی بودن بواسیر، پزشک می تواند بواسیر دردناک را به صورت کامل درمان کند.

بواسیر چیست؟ یا خیلی ها می پرسند علت بواسیر چیست؟ بواسیر یا همان هموروئید در پایین ترین ناحیه راست روده و انسداد رگ ها ظاهر شده و باعث متورم شدن آن ناحیه می شود. گاهی دیواره این رگ های خونی به حدی نازک می شوند که سیاهرگ ها از بین می روند و باعث تحریک پذیر بودن دیواره رگهای خونی می شوند، به ویژه هنگامی که شما باد و گاز معده را خالی می کنید. در واقع بواسیر را می توان نوعی تورم دانست.

بواسیرها یکی از شایع ترین علت های خونریزی رکتوم هستند. بعد از دانستن اینکه بواسیر چیست؟ باید بدانید که آنها به ندرت خطرناک هستند و معمولا در عرض چند هفته از بین می روند، اما شما باید در این مدت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از جدی نبودن این شرایط مطمئن شوید. در صورت جدی بودن بواسیر، پزشک می تواند بواسیر دردناک را به صورت کامل درمان کند.

 

بواسیر چیستبواسیر چیست

بواسیر داخلی و خارجی

بواسیر داخلی در درون رکتوم به اندازه ای است که معمولا دیده نمی شود و شما چیزی احساس نمی کنید. این نوع بواسیر یا هموروئید معمولا آسیب جدی به شما نمی زند، زیرا عصب های دردناک کمی وجود دارد و ممکن است خونریزی تنها نشانه آن باشد.

هموروئید یا بواسیر خارجی در زیر پوست در اطراف دهانه مقعد ایجاد می شود و درست جایی است که عصب های حساس وجود دارند، و درد و خونریزی زیادی را تجربه خواهید کرد.

گاهی اوقات بواسیر دچار افتادگی شده یا بزرگتر می شود و به بیرون از اسفنکتر مقعد منتقل می شود. ممکن است آنها را به شکل برآمدگی های مرطوبی مشاهده کنید که در نواحی اطراف مقعد گسترده یافته است. آنها به احتمال زیاد زمانی که بادی از شکم تان خارج می شود با دردهایی همراه خواهند بود.

بواسیر مزمن معمولا به درون مقعد برمی گردد. حتی اگر برنگردند، می توانید به آرامی با کمک دست به درون هدایت کنید.

در بواسیر خارجی، یک لخته خون نیز ایجاد می شود و معمولا با رنگ ارغوانی یا آبی روشن دیده می شود. این نوع بواسیر و هموروئید را بواسیر ترومبوز یا لخته ای می گویند. این نوع بواسیر می تواند بسیار دردناک و با خارش و خونریزی همراه باشد. حتی زمانی که لخته ها از بین می روند، ممکن است اثرات آن در پوست باقی بماند و باعث تحریک پوست آن ناحیه شود. برای تشخیص و مشاوره درباره بوذذاسیر خود می توانید از سایت های موجود در این باره مانند سایت دکتر درد که در تارنمای drdard.ir ثبت شده است، اطلاعاتی خوبی به دست بیاورید و در زمان مناسب نسبت به درمان آنها اقدام کنید.

چه چیزی باعث بواسیر می شود؟

چه چیزی باعث بواسیر می شود؟

چه چیزی باعث بواسیر می شود؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران از ما می پرسند. اگر والدین یا یکی از اعضای نزدیک خانواده به بواسیر مبتلا شده باشند، احتمال زیادی وجود دارد که شما نیز به هموروئید یا بواسیر مبتلا شوید.

ایجاد فشار در راست روده کوچک می تواند جریان خون را تحت تاثیر قرار داده و باعث متورم شدن رگ ها و سیاهرگ ها شود. علت این فشارها ممکن است از وزن اضافی در افراد چاق یا چاقی موضعی در زمان بارداری باشد، سایر علت هایی که می تواند باعث این فشارها شوند عبارتند از:

 • فشار آوردن هنگام حرکت روده
 • هنگامی که از نظر جسمی کاری سنگین انجام دهید، مثل کشیدن چیزی سنگین
 • افرادی که برای مدت زیادی در حالت ایستاده یا نشسته هستند، نیز در معرض مبتلا شدن به بواسیر هستند.
 • زمانی که به یبوست یا اسهال مبتلا هستید، احتمال گرفتن بواسیر بیشتر می شود، همراه شدن سرفه، عطسه و استفراغ می تواند وضعیت شما را وخیم تر کند.

چگونه از بواسیر پیشگیری کنیم؟

چگونه از بواسیر پیشگیری کنیم؟ خوردن غذاهای فیبردار مانند غذاهای گیاهی – سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، آجیل، دانه، لوبیا و حبوبات، یک راه خوب برای پیشگیری از بواسیر است.

تا می توانید آب بنوشید. این کار باعث می شود تا از سفت شدن مدفوع و یبوست پیشگیری کنید، و هنگام حرکت روده کمتر به ناحیه رکتوم فشار بیاورید. میوه ها و سبزیجات فیبردار، دارای آب نیز هستند.

ورزش و فعالیت فیزیکی، مانند نیم ساعت پیاده روی در هر روز، راه دیگری برای سالم نگه داشتن خون و روده شما است.

هر موقع نیاز به دستشویی داشتید از آن استفاده کنید و جلوی خودتان را نگیرید. نگه داشتن بیش از حد مدفوع در روده باعث فشار آوردن به ناحیه رکتوم می شود و خطر ابتلا به بواسیر را در شما بیشتر می کند.

هموروئید چیستچگونه از بواسیر پیشگیری کنیم؟

تاریخچه بواسیر

تاریخچه بواسیر به ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد، در نوشته ای بر روی یک پاپیروس مصری اینگونه آمده: ” باید دستور تهیه یک دارو، یک مرهم بسیار قوی و محافظت‌کننده را بدهی؛ برگ‌های اقاقیا و خاک را ساییده و با هم بپز. یک پارچه کتانی را به این ماده آغشته کن و در مقعد بگذار، با این کار بیمار فوراً درمان می‌شود.”

در نوشته های بقراطی ۴۶۰ سال پیش از میلاد نیز مطالبی آمده که نشان می دهد روش درمان بواسیر در آن سال ها خیلی شبیه روش بندآوری با کمک نوار لاستیکی امروزی بوده است. مثلا این نوشته را بخوانید: “و بواسیر را نیز به همین روش با سوراخ کردن آن با کمک یک سوزن و بخیه کردن آن با نخی ضخیم و پشمی می‌ توان درمان کرد و دست نزنید تا خودشان بیفتند و همیشه یکی از این‌ ها در پشت بیمار باشد؛ و وقتی که بیمار بهبود یافت اجازه دهید تا یک دوره گیاه خریق سفید(hellebore) مصرف کند.”

به این منوال می توان از بواسیر چیست؟ و راه درمان آن در کتاب مقدس نیز نشانی هایی یافت. ۲۵ سال پیش از میلاد، سلسیوس روش بندآوری و بریدن بواسیر را به خوبی توضیح داده است و عوارض بعد از عمل را نیز توصیف کرده است. همینطور جالینوس باور داشته که برای درمان بواسیر باید ارتباط بین سرخرگ ‌ها و سیاهرگ ‌ها را قطع کرد، چون به نظر او این کار درد را کم می کند و جلوی گسترش بواسیر به سایر عضوها را هم می گیرد.

ایده درمانی سوشروتا سمهیتا (قرن چهارم تا پنجم میلادی) هم همانند بقراط بوده، فقط با این فرق که بر بهداشت زخم بیشتر اهمیت می داده است. در سده سیزدهم میلادی، جراح های اروپایی مانند لانفرانک میلانی، گای دو شاولیاک، هنری دو ماندویل و جان آردینی نوآوری ها و تغییرات خوبی در روش های جراحی بواسیر ایجاد کردند.

برای اولین بار کلمه بواسیر یا همان هموروئید در سال ۱۳۹۸ میلادی در زبان انگلیسی به کار رفت و این کلمه از عبارت “emorroides” فرانسوی کهن اقتباس شده بود که آنهم از کلمه لاتینی گرفته شده بود و کلمه لاتینی نیز از عبارتی بونانی اخد شده بود که به معنی “مسئول خارج کردن خون” بوده است.

جورج برت در مسابقه های جهانی ۱۹۸۰ به خاطر درد شدید بواسیر مجبور به ترک بازی شد. بعد از عمل جراحی، جورج در مسابقه بعدی به بازی برگشت و با حالتی طنزگونه گفت: “همه مشکلات من از پشتم است” اما باز دوباره بواسیرش عود کرد و مجبور شد به عمل دیگری تن دهد. یکی دیگر از افراد سرشناس که تحت عمل بواسیر قرار گرفته و خبرساز شده، تحلیلگر سیاسی محافظه کار گلن بک بود که تجربه بدی از این عمل را پشت سر گذاشت و در سال ۲۰۰۸ ویدئویی از عملش و دشواری هایی که از بواسیر کشیده بود را تهیه کرد و آن را در یوتیوب گذشت و این ویدئو هزاران بیننده داشت.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  يکشنبه 7 بهمن 1397ساعت 15:55 توسط مینا  |