درمان بیماریهای مقعدی

درمان بیماریهای مقعدی

درمان فیستول با لیزر

بهترین روش درمان فیستول با لیزر انجام می شود. شما با مقایسه روش درمان فیستول با روش های سنتی و جراحی باز می توانید روش درمان ساده لیزر را متوجه شوید. در روش درمان فیستول با لیزر از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان نیست.

بهترین روش درمان فیستول با لیزر انجام می شود. شما با مقایسه روش درمان فیستول با روش های سنتی و جراحی باز می توانید روش درمان ساده لیزر را متوجه شوید. در روش درمان فیستول با لیزر از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان نیست.

عمل درمان فیستول با لیزر

خونریزی مقعدی ناشی از عمل درمان فیستول با لیزر به نسبت روش جراحی خیلی کم است. دوره التیام و بهبودی بیماری نیز در این روش یک تا دو ماه است، با این روش بیمار به آسانی می تواند به سر زندگی و کارهای رومزه خود برگردد. با درمان فیستول با لیزر بیمار هیچ درد شدیدی را تجربه نمی کند و در مقایسه با جراحی باز درد کمتری دارد.

درمان فیستول با لیزر یک جراحی کوچک برای برداشتن فیستول است. اغلب این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود. البته برخی اوقات بیهوشی عمومی نیز لازم است. بیهوشی عمومی به عمق درگیری، روش های جراحی بستگی دارد.

پس از عمل لیزر، بیمار در عصر همان روز یا روز بعد از عمل می تواند از بیمارستان ترخیص شود. پیشنهاد می کنیم درمان فیستول با لیزر را با لیزر پرتوان انجام دهید و مناسب ترین راه درمانی این است که بافت فیستوله شده را با لیزر پرتوان برش دهند و از بازگشت و انتشار آن پیشگیری کنند. معمولا فیستول ها بر اثر کیست مویی ایجاد می شوند و بعد از مزمن شدن این بیماری توسعه پیدا می کنند.

مراقبت از ناحیه لیزر شده، با نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین، سه الی چهار بار در روز و هر بار به مدت بیست دقیقه انجام می شود که برای دو هفته ادامه پیدا می کند. در صورت احساس هر دردی می توانید از داروی آرام بخش استفاده کنید. بقیه مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی با نظارت پزشک معالج شما انجام می شود.

جراحی فیستول با لیزر

درمان فیستول با لیزر برتری هایی نسبت به جراحی باز دارد که در زیر به مواردی اشاره می کنیم:

لیزر در موقع برش و برداشتن برچسب پوستی انتهای عصب بریده شده را بازسازی می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل دردی احساس نمی کند یا خیلی کم است.

لیزر رگ های کوچک بریده شده در موقع عمل را همزمان می بندد و در نتیجه خونریزی هنگام عمل کم می شود.

درمان فیستول با لیزر به صورت سرپایی و بدون بی هوشی انجام می شود.

بیمار تنها شب اول را استراحت می کند و نیاز به استراحت طولانی مدت نیست.

بیمار هر چه زودتر می تواند به سر کار و زندگی روزمره خود برگردد.

درمان فیستول با لیزر ار می توان برای همه انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول به صورت یکجا انجام داد.

لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کم شدن عفونت ناحیه عمل می شود. گفتنی است به همین دلیل انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.

لیزر موقع عمل به بافت اطراف آسیبی وارد نمی کند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود. به همین دلیل درد بعد از عمل کم شده و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی کند. این برتری لیزر باعث کم شدن عارضه بی اختیاری مقعد می گردد.

روش جراحی فیستول را فیستول اکتومی نیز می گویند که در آن فیستول و مجرای فیستول به صورت کامل برداشته می شود. تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. فیستول برداشته می شود و شیاری نیز ایجاد می شود. در جراحی سنتی فیستول امکان صدمه زدن به بافت و عضله سالم وجود دارد که ممکن است منجر به بی اختیاری مقعد شود.

بنابراین پیشنهاد می کنیم درمان جراحی فیستول با لیزر را برای درمان فیستول انجام دهید تا به بافت های سالم شما آسیبی نرسد و جراحی با دقت بیشتری انجام شود. لیزر پرتوان دی اکسید کربن برای کم کردن ریسک آسیب به عضله یا اسفنکتر مقعد توصیه می شود.

منابع برای مطالعه بیشتر درباره لیزر فیستول:

Five years of experience with the FiLaC™ laser for fistula-in-ano management: long-term follow-up from a single institution
FiLaC_Patient_Information
مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل


برچسب‌ها: <-TagName->، ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 6 شهريور 1397ساعت 16:58 توسط مینا  | 

فیستول علائم و انواع آن

فیستول یک تونل کوچک است که غده عفونی را در مقعد به یک حفره باز در اطراف مقعد متصل می‌ کند. علایم فیستول شامل درد و تورم اطراف مقعد و همچنین درد با حرکات روده است.

درست داخل مقعد تعدادی غدد کوچک وجود دارد که اگر یکی از این غدد مسدود شود، آبسه (یک حفره عفونی) ممکن است شکل بگیرد. حدود ۵۰ درصد از این آبسه‌ ها به فیستول تبدیل می‌ شوند.

فیستول یک تونل کوچک است که غده عفونی را در مقعد به یک حفره باز در اطراف مقعد متصل می‌ کند. علایم فیستول شامل درد و ورم مقعدی یا تورم اطراف مقعد و همچنین درد با حرکات روده است. درمان فیستول مقعدی جراحی است. ​

فیستول یک تونل کوچک است که غده عفونی را در مقعد به یک حفره باز در اطراف مقعد متصل می‌ کند. علایم فیستول شامل درد و تورم اطراف مقعد و همچنین درد با حرکات روده است.


فیستول مقعدی چیست؟

درست داخل مقعد تعدادی غدد کوچک وجود دارد که اگر یکی از این غدد مسدود شود، آبسه (یک حفره عفونی) ممکن است شکل بگیرد. حدود ۵۰ درصد از این آبسه‌ ها به فیستول تبدیل می‌ شوند.

فیستول یک تونل کوچک است که غده عفونی را در مقعد به یک حفره باز در اطراف مقعد متصل می‌ کند. علایم فیستول شامل درد و ورم مقعدی یا تورم اطراف مقعد و همچنین درد با حرکات روده است. درمان فیستول مقعدی جراحی است. ​

مقعد محل خروجی است که از طریق آن مدفوع از بدن بیرون رانده می‌ شود. درست داخل مقعد تعدادی غدد کوچک هستند که اگر یکی از این غدد مسدود شود، ممکن است آبسه تبدیل به یک حفره عفونی شود.

آبسه مقعد معمولا با درناژ جراحی (تخلیه) درمان می‌ شود. اگرچه برخی از آنها خود به خود تخلیه می‌ شوند. حدود ۵۰ درصد از این آبسه‌ ها ممکن است به فیستول تبدیل شوند که در آن یک تونل کوچک، غده عفونی را درون مقعد به یک حفره باز در اطراف مقعد وصل می‌ کند. ​

اغلب نتایج فیستول نشان می دهند که فیستول ناشی از آبسه مقعدی است. ممکن است تعداد کمی فیستول به دلیل فرآیندهای دیگر مانند بیماری کرون، بیماری‌ های منتقله جنسی، تروما، سل، سرطان، یا دیورتیکولیت ایجاد شود.​

علائم فیستول مقعدی چیست؟

ممکن است علائم و نشانه‌ های زیر در فیستول مقعدی ظاهر شوند: ​

آبسه مقعدی دوباره ​
درد و تورم اطراف مقعد ​
درد با حرکات روده ​
خونریزی ​مقعدی
زه‌کشی بدبو یا کثیف (چرک) از یک حفره باز اطراف مقعد. درد پس از تخلیه فیستول ممکن است کاهش یابد. ​
سوزش پوست در مقعد به علت درناژ (تخلیه) مداوم ​
تب، لرز و احساس خستگی (البته این می‌ تواند نشانه‌ شرایط بیمارهای دیگری نیز باشد.) ​
اگر به این علائم فیستول مقعدی برخورد کردید هر چه زودتر باید پزشک خود را ملاقات کنید.

شیار و تونل از طریق هر دو طرف sphincters عبور می کند

انواع فیستول

پزشک شما معمولا با بررسی ناحیه اطراف مقعد می‌ تواند یک فیستول مقعدی را تشخیص دهد. او به دنبال یک حفره باز شده خارجی بر روی پوست شما خواهد بود. اگر این مورد را مشاهده شود، پزشک شما سعی خواهد کرد تا عمق و جهت مجرای فیستول را تعیین کند. اغلب زه‌ کشی می‌ تواند از دهانه خارجی تولید شود.

برخی انواع فیستول‌ های ممکن است در سطح پوست قابل‌ مشاهده نباشند. در این مورد، پزشک شما باید تست‌ های اضافی انجام دهد، که با آنوسکوپی شروع می‌ شود، که در آن یک ابزار خاص برای دیدن داخل مقعد و راست‌ روده شما استفاده می‌ شود. پزشک شما همچنین ممکن است سونوگرافی و یا MRI ناحیه مقعد را توصیه کند تا بتواند فیستول را بهتر تعریف کند.

اگر فیستول پیدا شود، ممکن است پزشک شما بخواهد آزمایش‌ های بیشتری انجام دهد، تا ببیند آیا شرایط مربوط به بیماری کرون، بیماری التهابی روده نیز وجود دارد. حدود ۲۵ درصد افراد مبتلا به بیماری کرون دچار فیستول می‌ شوند. در بین این مطالعات آزمایش‌ های خون، اشعه ایکس و کولونوسکپی نیز انجام می شوند. یک کولونوسکپی که در آن یک وسیله قابل‌ انعطاف و روشن در کولون از طریق مقعد وارد می‌ شود، تحت آرام‌ بخشی آگاهانه انجام می‌ شود، که شامل نوعی از بی‌ حس کننده نوری است. ​

تونل گره ها روی sphincters است و از طریق عضله کف لگن عبور می کند
بعد از تشخیص فیستول، جراحی انجام‌ شده توسط متخصص کولون و رکتوم معمولا برای مدیریت فیستول مقعدی ضروری است. در حین جراحی، پزشک عمق و وسعت مجرای فیستول را ارزیابی خواهد کرد. اغلب فیستول‌ ها با فیستولوتومی درمان می‌ شوند که در آن پوست و عضلات روی تونل بریده می شوند و آن را به شیار باز تبدیل می کنند. این به لوله فیستول اجازه می‌ دهد تا از داخل خارج شود.

ممکن است برای فیستول پیچیده تر، نیاز به تعبیه تخلیه مخصوص باشد که حداقل ۶ هفته بعد از آن انجام می‌ شود. جراحی فیستول عموما به صورت سرپایی انجام می‌ شود. تونل‌ های بزرگ یا عمیق فیستول ممکن است نیاز به بستری شدن کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشند. ​

پس از جراحی فیستول، پزشک شما ممکن است مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی را توصیه کند که ناحیه آسیب‌ دیده را در حمام گرم قرار دهید و از نرم کننده مدفوع یا laxatives را برای یک هفته استفاده کنید. از آنجایی که شما ممکن است پس از جراحی دچار برخی دردها یا ناراحتی ها شوید، پزشک شما قرص‌ های را برای آرام کردن دردتان تجویز می کند. اغلب فیستول‌ ها به درمان جراحی یا درمان فیستول با لیزر پاسخ مثبت می‌ دهند.


برچسب‌ها: <-TagName->، ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 6 شهريور 1397ساعت 16:58 توسط مینا  |